Dostęp do Internetu
To warto zobaczyć
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 434811
Puszcza Knyszyńska - atrakcje
Okolica WTP Podlaski Domek jest bardzo ciekawa i zapewnia udany urlop zarówno dla aktywnego turysty - osób dla których zwiedzanie okolicznych atrakcji jest ważnym czynnikiem urlopu oraz dla ludzi, którzy chcą ucieć od zgiełku wielkich miast i odpocząć podczas spacerów po puszczy oddychając świeżym powietrzem sosnowo - świerkowego lasu.
Arboretum w Kopnej Górze - położone 10 km od naszego domu, które można pokonać rowerem asfaltową drogą prowadzącą przez puszczę. Park znajduje się w środku Puszczy Knyszyńskiej i został utworzony przez Nadleśnictwo Supraśl w 1988 roku jako pierwszy ogród botaniczny w północno-wschodniej Polsce. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym kierownikiem placówki był Wojciech Wygralak. Arboretum zajmuje powierzchnię 26 hektarów, do wyboru jest kilka ścieżek spacerowych ukazujących jego piękno oraz dwa stawy przy których można odpocząć. Podzielony jest na dwie części w celu zaprezentowania około 500 różnych gatunków roślin i naturalnego środkowiska Puszczy Knyszyńskiej nienaruszonej przez działania człowieka.
Więcej na temat parku przeczytasz tutaj: Arboretum w Kopnej Górze - Puszcza Knyszyńska
Silvarium - Poczopek - ogród leśny w środku Puszczy Knyszyńskiej ulokowany na skraju wsi Poczopek. Odległość od naszego domu w zależoności od wybranej trasy to 15 km wgłąb puszczy, leśnymi leśnymi scieżkami lub ok 30 km drogą asfaltową w kierunku Kopnej Góry, a następnie Krynek. Parking parku znajduje się przy głównej drodze Białystok - Krynki z którego spokojnym spacerem dotrzemy do muzeum zwierząt zamieszkujących Puszczę Knyszyńską. Spacerująć lasem natkniemy się na małe i duże łapy mieszkańców lasu upamiętnione w betonie. Chwilę wytchnienia znajdziemy odpoczywając nad stawem lub w pobliżu jednego z zegarów słonecznych.
Supraśl - miasteczko z prawami uzdrowiska - oddalone 25 km od naszego domu w kierunku Kopnej Góry i Białegostoku. Miasteczko zachwyca swym urokiem i zabytkami jakie oferuje turystom spragnionym wrażeń mi.n. Monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - jeden z 7 cudów Polski w plebiscycie National Geographic 2011, Muzeum Ikon z interaktywną wystawą i unikalnym umiejscowieniem w piwnicach klasztornych. Letni wypoczynek uatrakcyjnia kąpiel w rzece Supraśl, spacery deptakiem nad brzegiem rzeki oraz boiska do gier zespołowych i siłownia na świeżym powietrzu ulokowane obok plaży miejskiej. Niewątpliwą atrakcją są jedyne w Polsce Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej odbywające się w czerwcu/lipcu co przekłada się również na jakość tych dań serwowanych w lokalnych restauracjach.
Zwiedzając Supraśl, nie można pominąć wizyty na przedstawieniu w Teatrze Wierszalin. Głośny zespół teatralny założony przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów. Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk Ministra Spraw Zagranicznych R.P. dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.
Szlak tatarski - jedyny w Polsce szlak ukazujący tradycje tatarskie na ziemiach Podlasia. Wierzchlesie jest jedną z miejscowości na trasie szlaku poprzez co możemy powiedzieć, że nasz dom ulokowany jest na tatarskim szlaku. Dwie główne miejscowości, które należy zobaczyć to Bohoniki i Kruszyniany, a w nich najstarsze meczety i mizary w Polsce. Dla smakosza regionalenj kuchni dodatkowym atutem szlaku są restauracje w obu miejscowościach serwujące dania tatarskie takie jak pierekaczewnik posiadający status Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności - produktu chronionego w Unii Europejskiej.
Lipowy Most Golf Park - pole golfowe w Lipowym Moście oddalonym od naszego domu o 15 km w kierunku Kopnej Góry. Pole ulokowane jest na pięknej leśnej polanie ze stawem gdzie zarówno profesjonalni gracze w golfa jak i amatorzy spędzą miło dzień. Na polu dostępna jest strzelnica golfowa tzw. "driving range".
Sokółka - podlaskie miasteczko oddalone o 12 km od naszego domu z zabytkową XIX wieczna cerkwią i kościołem. Miasto leży na trasie szlaku tatarskiego, a w ostatnim czasie stało się sławne ze względu na "Cud w Sokółce" - w trakcie udzielania komunii świętej, jeden z księży upuścił hostię przeznaczoną dla wiernych (tzw. komunikant), która upadła na ziemię. Zgodnie z procedurą hostią została umieszczona w naszyniu liturgicznym z wodą. Po kilku dniach woda zmieniła kolor na czerwony, a z naczynia wyjęto kawałek mięśnia sercowego. Cząstka Ciała Pańskiego od jesieni 2011 jest ukazywany wiernym w kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kościele Św. Antoniego, który stał się celem wielu pielgrzymek z najdalszych krańców Polski. Sokólski zalew jest miescem wypoczynku w gorące dni dla mieszkańców i licznych turystów. W sezonie letnim nad zalewem odbywają się zawody sportowe o znaczeniu ogólnopolskim,
Szlak Rękodzieła Ludowego pozwala poznać unikatowe, ginące rzemiosło i warsztaty twórców. Wszystkie miesjcowości będące na szlaku znajduja się blisko naszego domu (Sokółka 12 km, Janów - ok. 40 km, Czarna Wieś Kościelna - ok. 40 km). Powstał w roku 1994 z inicjatywy Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w celu ochrony i udostępnienia turystom najciekawszych ośrodków twórczości ludowej. Twórcy oferują pokazy wytwarzania swoich wyrobów. Istnieje też możliwość zakupu prac. Wędrując szlakiem możemy zetknąć się z ginącymi zawodami takimi jak: garncarstwo, kowalstwo, łyżkarstwo, rzeźba czy tkactwo. Wizyta na szlaku jest dla turystów bardzo ciekawe ze względu na atrakcje takie jak:
- pracownie garncarskie oraz warsztat kowala w Czarnej Wsi Kościelnej,
- warsztat tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek w Zamczysku,
- pracownie tkactwa dwuosnowowego w Janowie i okolicznych wsiach: Wasilówce i Nowokolnie,
- pracownię rzeźbiarza ludowego w Sokółce.
Więcej na temat szlaku przeczytasz w artykule "Szlak Rękodzieła Ludowego - gmina Czarna Białostocka"
Szlaki w Puszczy Knyszyńskiej - Więcej na temat szlaków w puszczy przeczytasz klikając link: http://www.turystyka.puszczaknyszynska.org/szlaki/
Zwiedzając Supraśl, nie można pominąć wizyty na przedstawieniu w Teatrze Wierszalin. Głośny zespół teatralny założony przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. To niepowtarzalna okazja, aby zawitać do teatru, porównywanego do takich światowych zjawisk teatralnych jak „Teatr Laboratorium“ Jerzego Grotowskiego czy "Cricot 2" Tadeusza Kantora.